SQL 2005 İçerisinde Kullanılan Kavramlar – VI

PRIMARY

PRIMARY kavramı SQL server ve T-SQL içerisinde birinciyi ifade eder. PRIMARY programlamada olduğu gibi, grafik arabirimlerinde ve tüm SQL araçlarında da kullanım olarak değer, nesne, veri ve diğer tüm alanlara yönelik olarak her zaman ilk gelini yani birinciyi belirtir.

SECOND

SECOND kavramı SQL server ve T-SQL içerisinde ikinciyi ifade eder. SECOND kavramı programlamada olduğu gibi, grafik araçlarında da kullanım olarak değer, nesne, veri ve diğer tüm alanlara yönelik olarak her zaman ilkten sonrakini yani ikinciyi belirtir.

TRIGGER

TRIGGER kavramı SQL server ve T-SQL içerisinde tetiklemeyi ifade eder. TRIGGER kavramı sayesinde istemci ve sunucu taraflı çevrimdışı/web ya da çevrimiçi uygulamaların tümünde belirtilen kriterlere uygun bir komutun, yordamın ve değerin harekete geçirilmesini yani tetiklemesini sağlar.

UNIQUE

UNIQUE kavramı SQL server ve T-SQL içerisinde benzersizliği ifade eder. UNIQUE kavramı başlıca tablo,hücre, satır ve benzeri değerlerle nesnelere ilişkin belirtilen alanda benzersizlik sağlar. Örneğin aynı hücreden ikinci defa olmamasının sağlanması UNIQUE kavramının kapsamlarındandır

UNION

UNION kavramı SQL server ve T-SQL içerisinde birleşmeyi ifade eder. UNION kavramı hemen hemen bir çok alanda belirtilen kriterlere bağlı kalınarak herhangi bir değerin, nesnenin ve hücrenin birleşmesini sağlar. Sadece program değil arabirimlerde ve araçlarda da birleşimi sağlar.

Halil YARŞI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir