SQL 2005 İçerisinde Kullanılan Kavramlar – IV

VIRTUAL

VIRTUAL kavramı SQL server ve T-SQL içerisinde ön bellek anlamına gelir. VIRTUAL kavramı genelde istemci taraflı, web tabanlı uygulamalar içerisinde ön bellek kullanımını da ifade edebilmektedir. VIRTUAL tek başına yeterli bir kavram deildir. VIRTUAL DIRECTORY ve VIRTUAL DISK gibi kullanımları vardır.

NOT: VIRTUAL DATABASE => SANAL VERİTABANI

LIKE

LIKE kavramı SQL server ve T-SQL içerisinde benzerlik ifade eder. LIKE kavramı bir ifadenin, değerin bir başkası ile benzetilmesini sağlar. Örneğin istemci taraflı bir arama kriterlerinde LIKE kullanılabilir. Ya da buna benzer olarak değerler üzerinde işlem yaparken kullanılabilir.

BACKUP

BACKUP kavramı SQL server ve T-SQL içerisinde yedeklemeyi/yedek almayı ifade eder. BACKUP kavramı hem kullanıcı arabirim içerisinde hemde programlamada herhangi bir veritabanının, tablonun ya da benzeri değer topluluklarının yedeklenmesini sağlamaktadır.

RESTORE

RESTORE kavramı SQL server ve T-SQL içerisinde geri yüklemeyi ifade eder. RESTORE kavramı RECOVERY ile ilişkili olmakla birlikte anlam olarak farklılık taşımaktadır. RECOVERY genel kurtarmayı ifade ederken RESTORY verilerin kurtarılmış ortama geri yüklenmesini ifade eder.

DIRECTORY

DIRECTORY kavramı SQL server ve T-SQL içerisinde dizin ifade eder. DIRECTORY kavramı ile belli bir dizin içerisindeki istenen ortamla çalışabilmesi sağlanmaktadır. DIRECTORY kavramı LOCATION ifadesinden farklı olarak yer değil o yerde bulunan dizinin kendisini belirlemede kullanılır.

Halil YARŞI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir